
MC74VHC1G14DTT1G
Manufacturer:
On Semiconductor
Mfr.Part #:
MC74VHC1G14DTT1G
Description:
Logic Gates, Inverters TSOP-5 SMD/SMT Buffer, Inverter, Schmitt Trigger 74VHC Low Level Output Current:8 mA High Level Output Current:-8 mA Logic Level - Low:0.9 V to 1.65 V Logic Level - High:2.2 V to 3.85 V
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 8 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 20.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 20.5 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Logic Family | 74VHC |
| Logic Level - Low | 0.9 V to 1.65 V |
| Logic Level - High | 2.2 V to 3.85 V |
Stock: 303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17318
Ext.Price$0.17318
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17318 | $0.17318 |
| 10 | $0.15462 | $1.54620 |
| 50 | $0.13805 | $6.90250 |
| 100 | $0.12054 | $12.05400 |
| 500 | $0.10525 | $52.62500 |
| 1000 | $0.10146 | $101.46000 |
| 3000 | $0.09780 | $293.40000 |
| 5000 | $0.09261 | $463.05000 |
